Nincs játszma, nincs szabotázs – Kickl már el is mondta, mi kell a kormányalakításhoz
Mint mondta, az FPÖ kész az esetleges előrehozott választásokra is.
A Németországot Oroszországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat földgázvezeték tavalyi felrobbantása óta még mindig nem világos, ki az elkövető. Az Egyesült Államok? Az ukránok? Vagy az oroszok? Azt azonban Orbán Viktor miniszterelnök világossá tette: ha a Magyarországot orosz gázzal ellátó déli földgázszállító vezetéket hasonló szabotázs érné, a kormány nem hagyná, hogy „elmismásolják” az ügyet.
Lassan fél éve történt az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantása, ám az elkövetők kilétét azóta is homály fedi.
Vlagyimir Putyin orosz elnök legutóbbi nyilatkozatában állami szintű támadásnak nevezte az akciót, amelynek pártatlan kivizsgálását már többször követelte Moszkva. Az orosz fél azóta sürget egyre élesebben az elkövető felkutatását, hogy a Pulitzer-díjjal is kitüntetett Seymour Hersh amerikai oknyomozó újságíró arról cikkezett, az Egyesült Államok és a CIA áll a támadás mögött. Ezt a Fehér Ház vehemensen tagadta, a napokban pedig az amerikai sajtó – az Egyesült Államok hírszerzésére hivatkozva – azzal a verzióval állt elő, hogy valójában egy ukránbarát csoport hajthatott végre szabotázsakciót a csővezetéknél. Ezt azonban Kijev utasította vissza rögvest és határozottan, mulatságos összeesküvés-elméletnek minősítve az Ukrajnáról szóló feltételezést. Itt tartunk tehát szűk fél évvel a történtek után, s hogy kiderül-e valaha az Északi Áramlat megsemmisítésének valódi tettese, az egyelőre megjósolhatatlan.
Persze adódik a kérdés, hogy mindezek után szóba jöhet-e egyáltalán az Északi Áramlat javítása. Putyin is felvetette ennek lehetőségét egy interjúban, ám – valószínűleg joggal – meglehetősen szkeptikus az ügyben. Az orosz elnök azt mondta, hogy a detonáció erős volt, a csövet kiszakította és elvetette. „Ez nem egyszerű kérdés, a világ gyakorlatában még nincs rá példa, hogy ilyen balesetek után hasonló rendszereket megjavítottak volna, de elméletileg, technológiai szempontból természetesen minden lehetséges” – mondta. Putyin úgy vélekedett, hogy a felrobbantott Északi Áramlat vezetékeknek van jövőjük, ha az európai országok kifejezik érdeklődésüket a helyreállításuk iránt.
Az borítékolható, hogy Oroszország és Németország között új földgázvezeték belátható időn nem fog épülni, Berlin ugyanis azt mondja: a háború kitörése óta eltelt bő egy év alatt sikerült megteremteniük a függetlenséget az orosz földgáztól. A Zöldek pártjához tartozó Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter a napokban úgy nyilatkozott:
ám alig egy esztendő elteltével e függőség teljesen megszűnt, legfeljebb a cseppfolyósított földgázt (LNG) fogadó külföldi terminálokról Németországba továbbított földgázban lehet némi orosz molekula. Az alkancellár azt mondta, új beszerzési források bevonásával, az infrastruktúra bővítésével, az ország első három LNG-termináljának felépítésével, valamint a háztartások és a vállalatok szolidaritásával sikerült függetlenedniük Oroszországtól energetikailag.
Az Északi Áramlat csővezeték robbantása körüli nemzetközi vitákra Orbán Viktor miniszterelnök is kitért a tavaszi parlamenti szezont megnyitó, napirend előtti felszólalásában. A kormányfő egy szimpla terrorakciónak minősítette a történteket. „Akárki is követte el, az egy terroristaakció volt. És nekünk azt kell tudnunk, hogyha északon megtették, csak azért, hogy Oroszországból ne érkezhessen Európába gáz (…), akkor ezt délen is megtehetik” – figyelmeztetett, hozzátéve: Magyarország Szerbiával együtt világossá tette, ha ez megtörténne, „azt nem lehet olyan könnyen megúszni, nem lehet úgy elmismásolni, mint ahogy most ezt az Északi Áramlat felrobbantásával teszik”.
ez vált hazánk legfontosabb gázellátási útvonaláváorosz közlésNyitókép: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Svéd parti őrség